Brodziki prysznicowe z różnych materiałów

Choć w sklepach z wyposażeniem łazienek dominuje akryl, nie jest to jedyny materiał, z jakiego może być wykonany brodzik prysznicowy. Dostępne są również brodziki stalowe, ceramiczne lub te wyprodukowane z kompozytów czy naturalnego kamienia. Wybór jest całkiem spory, ale warto pamiętać, że każdy materiał ma zarówno zalety, jak też wady.

Zazwyczaj najpierw zastanawiamy się nad kształtem i wymiarami brodzika, a dopiero potem myślimy nad wyborem materiału z którego jest wykonany brodzik. Najpopularniejsze są modele kwadratowe, ale bez problemu można kupić prostokątne, okrągłe, wielokątne, a nawet i modele o bardzo wyszukanych, urozmaiconych kształtach, na przykład przypominające rozpryśniętą kroplę wody. Standardowe wymiary brodzików to najczęściej 80x80 cm, 90x90 cm lub 100x100 cm (kwadratowe oraz półokrągłe) lub 100x80 cm, 100x90 cm, 120x80 cm. Bywają też brodziki znacznie większe - o szerokości 120 lub 140 cm. Istotna jest również ich głębokość. Przeważnie wynosi 15 cm, może jednak zawierać się w przedziale 3 - 30 cm.

Brodziki czasami posiadają dodatkowe wyposażenie. Ryflowane czy antypoślizgowe dno nie tylko zapewnia bezpieczeństwo kąpieli, jest też elementem dekoracyjnym, jeśli posiada wzorki. W brodziku z wysokimi ściankami przyda się wyprofilowane siedzisko, to głównie z myślą o dzieciach lub osobach z ograniczoną sprawnością fizyczną. Może także być pokrywa maskująca odpływ lub drewniany podest.

W sklepach bywają brodziki wykonane z drewna, przeznaczone do wykończenia wykładziną elastyczną lub w formie zestawu płytek ceramicznych do ułożenia bezpośrednio na podłożu, jednakże większość klientów potrzebuje czegoś funkcjonalnego, ale mniej nietypowego.

Brodzik akrylowy

Akryl to obecnie najpopularniejszy materiał. Akrylowe brodziki są lekkie, gładkie oraz ciepłe w dotyku. Mają jednak pewne wady: po jakimś czasie użytkowania mogą zacząć trzeszczeć, a kiepskiej jakości akryl szybko żółknie, łatwo jest go także zarysować. Do mycia akrylowego brodzika nie powinno się używać środków zawierających substancje ścierne. Niewielkie zmatowienie powierzchni usuniemy używając środka polerującego i miękkiej ściereczki. Większe zarysowanie można zlikwidować stosując zestaw pielęgnacyjny, a odpryski uzupełnia się za pomocą specjalnego zestawu naprawczego, składającego się z płynnego akrylu i utwardzacza.

Akryl tworzy tylko wierzchnią warstwę brodzika, naniesioną na poliuretanową kształtkę. Sztywność tej konstrukcji zapewnia warstwa włókna szklanego. Akryl może być pokryty specjalną powłoką, która ułatwia jego pielęgnację (zazwyczaj należy za nią dopłacić) albo mieć domieszkę drobno zmielonego minerału, dzięki któremu przybiera wygląd i fakturę kamienia. Wtedy taka konstrukcja jest sztywna i możemy mieć pewność, że brodzik nie zacznie trzeszczeć po jakimś czasie od zakupu.

Większość producentów zaleca montowanie brodzików na stelażach bądź podstawach ze styropianu lub pianki poliuretanowej. Niektóre modele wykonane z dodatkowo wzmocnionego akrylu sprzedawane są jako samonośne - one nie wymagają zastosowania nóżek czy stelaży.

Brodziki akrylowe w zależności od modelu mogą posiadać gotową obudowę akrylową - zintegrowaną lub nakładaną, być przystosowane do zabudowy, czyli obudowania płytkami, lub do wpuszczania w podłogę.

Brodzik stalowy

Blacha, z której wykonane są te brodziki wraz z warstwą emalii posiada grubość od 1,5 do 3,5 mm. Zaletą emalii jest bardzo twarda powierzchnia, dlatego stalowy brodzik trudno zarysować. Powierzchnia ta nie jest jednak odporna na odpryskiwanie emalii. Małe uszkodzenia można naprawić samodzielnie, używając emalii zaprawkowej w sztyfcie. Większe odpryski wymagają zastosowania zestawu, w skład którego wchodzą masa szpachlowa oraz emalia w spreju. Ogólnie powinniśmy wybierać brodziki z jak najgrubszą warstwą emalii, ponieważ one są bardziej odporne na odpryski.

Niektóre modele posiadają nałożoną na emali dodatkową powłokę, dzięki której brodzik łatwiej utrzymać jest w czystości. Podobną funkcję pełni aplikowana fabrycznie warstwa akrylu. Zaletą brodzików stalowych jest łatwość utrzymania czystości. Mogą być one myte wszystkimi dostępnymi na rynku środkami czystości, bez obawy o uszkodzenie powierzchni. Odporne są bowiem na wszelkie domowe chemikalia.

Wadą stalowych brodzików jest ich chłodna powierzchnia oraz hałaśliwość. Dlatego najlepiej jest montować je na nośnikach, które wytłumią uderzenia wody oraz dodatkowo tworzą izolację termiczną.

Brodzik ceramiczny

Brodziki te wyróżniają się trwałością oraz odpornością na zarysowania. Dodatkowo łatwo je utrzymać w czystości. Jednakże są dość ciężkie, przykładowo brodzik 90x90 cm waży w okolicach 40 kg. Dlatego nie montuje się ich na stelażach, lecz bezpośrednio na podłożu, przytwierdzając zaprawą rozmieszczoną w narożnikach i centralnej części brodzika. Między krawędzią brodzika a ścianami układa się pasy folii izolacyjnej, a szczeliny wypełnia silikonem sanitarnym.

Zalety ceramiki mają swoją cenę, bo wykonane z tego materiału brodziki są droższe niż te z akrylu czy stali.

Brodzik kamienny

Brodzik wykonany z marmuru czy granitu jest elegancki, odporny na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Zaletą kamienia jest też to, że tłumi on uderzenia wody i jest akumulatorem ciepła. Należy jednak uważać na odbarwienia. Do mycia nie można używać środków zasadowych.

Powierzchnia kamienia jest śliska, najlepiej więc, jeśli dno brodzika będzie zmatowione, by zminimalizować ryzyko wypadku.

Brodzik z konglomeratu

Wytrzymałość zawdzięcza marmurowi, który stanowi aż 80% budulca brodzika, reszta to syntetyczne żywice oraz barwniki. Niektórzy producenci nakładają na jego powierzchnię warstwę żelkotu, który sprawia, że powierzchnia długo zachowuje gładkość i połysk. Zaletą mineralnzch brodzików jest też to, że są ciepłe w dotyku.

Materiał ma idealnie równą, nieporowatą powierzchnię, dzięki czemu na powierzchni nie rozwijają się bakterie ani grzyby. Brodzik z konglomeratu jest twardy, odporny na zaplamienia i chemikalia. Dodatkową zaletą jest łatwy montaż, gdyż brodziki konglomeratowe są lżejsze od kamiennych.

Komentarzy: 1

  • Avatar
    Jerzy O.

    Dziękuję za dobry towar w dobrej cenie i za doradztwo! Najpierw trafiłem na sklep przez ten wpis z wyszukiwarki, a potem skontaktowałem się zadając pytanie. Jestem bardzo zadowolony z obsługi i towaru.

    29/06/2018

Napisz komentarz

Wszystkie pola są wymagane

Przepisz kod
AWAWAI Sp. z o.o.
ul. Kwadratowa 8 / 15
Józefosław
05-509 Piaseczno
FIRMA DOSTAWA ZWROTY REGULAMIN KONTAKT
© AWAWAI - Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster ITB Vega, Polityka prywatności, Pliki cookies